Upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej to główny cel projektu edukacyjnego Katyń… ocalić od zapomnienia, realizowanego od roku 2009 przez Zespół Szkół nr 2 (inicjatorem i koordynatorem akcji w szkole jest p.Maria Możdżyńska). W ramach ogólnopolskiej akcji pod honorowym patronatem Prezydenta RP, zapoczątkowanej w 2007 roku przez Stowarzyszenie Parafiada, młodzież sadzi w parkach i na skwerach imiennie dedykowane Dęby Pamięci.
Uczestnicy Projektu prowadzą pracę badawczą, zbierają informacje na temat osób, które zginęły w Katyniu, Charkowie, Miednoje, pozyskują relacje tych, którzy pamiętają bolesną przeszłość. Zobowiązują się do opieki nad Dębem oraz upamiętnienia na terenie szkoły oficera – ofiary zbrodni. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Do dziś posadzono około 4,5 tysiąca Katyńskich Dębów Pamięci w wielu krajach Europy (Rosja, Szwajcaria, Norwegia, Wielka Brytania, Niemcy, Bułgaria, Węgry, Litwa, Łotwa, Ukraina, Białoruś, Cypr), w USA i Kanadzie.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 uhonorowali już w ten sposób sześciu oficerów katyńskich, których losy związane były z Batalionem Elektrotechnicznym w Nowym Dworze: majora Aleksandra Ciechanowskiego (2009), kapitana Zbigniewa Tomasiniego (2010), majora Piotra Dybaczewskiego (2011) , majora Kazimierza Grünera (2012), majora Romana Jędraszkę (2013), kapitana rezerwy saperów Stanisława Gołębiowskiego (2014). 19 kwietnia 2015 posadzili Dąb Katyński poświęcony kapitanowi intendentury Janowi Wnękowi. Dla społeczności Zespołu Szkół nr 2 to zaszczytne wyróżnienie, ale i wielkie zadanie : ocalać od zapomnienia tych, którzy zapisali swoimi czynami i męczeńską śmiercią dramatyczną kartę polskiej historii. Patronat honorowy nad nowodworską akcją sprawują: Władze Samorządowe Miasta Nowy Dwór Mazowiecki , Dowództwo 2. Mazowieckiego Pułku Saperów i Związek Oficerów Rezerwy RP.
Dzięki udziałowi społeczności Zespołu Szkół nr 2 w projekcie „Katyń …ocalić od zapomnienia” od 2009 roku zmienił się charakter uroczystości katyńskich obchodzonych w mieście, w których oprócz krewnych katyńskiego bohatera, władz samorządowych, wojska i zaproszonych gości uczestniczy coraz więcej mieszkańców.
Dęby Pamięci rosną… Stale przypominają o naszej powinności zarówno wobec tych, którym są dedykowane, jak i wobec wielu innych katyńskich bohaterów. Sprawiają, że co roku przeżywamy nieocenioną lekcję patriotyzmu i budowania tożsamości narodowej. Są obecne w naszej świadomości, podobnie jak ci, którzy co roku uczestniczyli w katyńskich uroczystościach, a których nie ma z nami. Dęby Pamięci stają się Dębami Refleksji - nie tylko o przeszłości.
Zdjęcia: MM, Urząd Miejski, Nowodworski24, ZOR
Zobacz również inne relacje:
http://kppnowydwor.policja.waw.pl/portal/pnd/212/56411/Katyn_Ocalic_od_zapomnienia.html
http://www.nowydwormaz.pl/redir,index?wiecej=7509&wiecej_news=1
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.821190944601448.1073741996.143487262371823&type=1