Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy
- tak pisał o "Żołnierzach Wyklętych" Zbigniew Herbert. Słowami wielkiego poety i wielkiego autorytetu moralnego uczniowie naszej szkoły powitali władze miasta i powiatu, nauczycieli, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na lekcji historycznej, która odbyła się 1 marca w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Przypomnieli genezę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Dokumentalne zdjęcia, ukazane w multimedialnej prezentacji, przywołały tragiczny los wielu Niezłomnych. Zwieńczeniem spotkania było obejrzenie spektaklu Teatru Telewizji - Pseudonim "Anoda".
Fabularyzowany dokument Sceny Faktu przywraca pamięć i po raz pierwszy przedstawia historię aresztowania i śmierci porucznika Jana Rodowicza, pseudonim „Anoda” legendarnego żołnierza batalionu „Zośka”, bohatera „Kamieni na szaniec”. Po wojnie podjął studia na Politechnice Warszawskiej, będąc jednym z animatorów integracji środowiska byłych żołnierzy batalionów „harcerskich” AK. Aresztowany w Wigilię 1948 roku przez komunistyczną bezpiekę na podstawie sfałszowanych oskarżeń, został poddany brutalnemu śledztwu. 7 stycznia 1949 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Koszykowej. Dopiero w wolnej Polsce – w sierpniu 1991 roku rozpoczęto śledztwo w sprawie wyjaśnienia jego śmierci, zostało umorzone po blisko 5 latach, wobec niemożności stwierdzenia faktu zabójstwa.
Tragiczna historia Jana Rodowicza „Anody” reprezentuje losy całego pokolenia młodych żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy byli po wojnie dotkliwie represjonowani w ramach planowej akcji wyniszczania ideowo nastawionych środowisk niepodległościowych. Nowe święto państwowe, ustanowione w 2011 roku, przywraca do panteonu bohaterów narodowych tragicznych obrońców polskiej niepodległości. Przyjęta 3 lutego 2011 ustawa głosi: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie tylko przywołują pamięć, ale też skłaniają do refleksji nad złożonymi i tragicznymi wydarzeniami w naszej historii.
Lekcję historyczną zorganizował Urząd Miejski. Rys historyczny przedstawili uczniowie pod opieką p. Anety Jęczarek, nauczycielki historii. Prezentację ( Zobacz ) przygotowała Katarzyna Kwiatkowska.
Zdjęcia : Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe Zobacz również : https://www.nowydwormaz.pl/redir,index?wiecej=9187&wiecej_news=1