Aktualności
Archiwum
Klasa 1a wraz z wychowawczynią p. Eweliną Wasiak wyruszyła na wyprawę – od naszego patrona, Stanisława Poniatowskiego do jego słynnego stryja, Stanisława Augusta Poniatowskiego, w jego letniej rezydencji! 🌳✨
Pod czujnym okiem p. Konrada Tarnopolskiego (@Warszawa z buta) odkrywaliśmy tajemnice Łazienek Królewskich, poznając ich historię i ciekawostki. 🏰 Dowiedzieliśmy się, dlaczego królewskie aleje mają tak niezwykły układ, czym zachwycali się dawni mieszkańcy pałacu i… jakie przysmaki najbardziej lubią parkowe wiewiórki! 🐿️
📜👑 1000-letnie Królestwo – wyjątkowe warsztaty historyczne w 2b! 👑📜
Dziś podczas lekcji turystycznych przenieśliśmy się w czasie, by uczcić rocznicę koronacji pierwszego króla Polski! 🇵🇱 Rozpoczęliśmy od emocjonującej gry terenowej na terenie szkoły, podczas której odnajdywaliśmy ślady przeszłości. Następnie, przy mapie i opowieści inspirowanej kronikami, odkrywaliśmy, jak wyglądały początki naszego królestwa.
Czytaj więcej: 📜👑 1000-letnie Królestwo – wyjątkowe warsztaty...
Od wielu już lat 19 marca odbywa się, organizowana przez Związek Oficerów Rezerwy RP, miejska uroczystość, upamiętniająca postać Józefa Piłsudskiego. Tego dnia przypadają imieniny Marszałka - jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej drogi do niepodległości. Imieniny Marszałka to święto popularne przed II wojną, szczególnie w tradycji wojskowej.
17 marca wyruszyliśmy w fascynującą podróż przez 7 wieków historii Warszawy! Z mapą i artefaktami w rękach odkrywaliśmy tajemnice stolicy, a przy tym:
♦ Tworzyliśmy makietę Warszawy, a potem każda grupa zaprojektowała własne miasto – pojawił się nawet Pomiechówek!
♦ Wysłuchaliśmy legend warszawskich, które przeniosły nas w dawne czasy.
♦ Tłumaczyliśmy na angielski „Sen o Warszawie” – choć śpiewanie poszło nam nieco gorzej niż słuchanie.
♦ Projektowaliśmy płaszcz ostatniego króla Polski - wyszedł naprawdę bogato!
♦ Wystąpiliśmy w przebraniach, ale niestety… zdjęć brak – taka była umowa! 😄
♦ Graliśmy w historyczne gry edukacyjne, w tym memo z pocztem królów według Bacciarellego.
Taki dzień zdarza się tylko raz. Nam się zdarzył i z pewnością zapisze się w historii Zespołu Szkół nr 2. 12 marca 2025 odbyło się uroczyste wręczenie aktu uchwały Rady Miejskiej w sprawie nadania imienia Księcia Stanisława Poniatowskiego szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół nr 2 . Wydarzenie to poprzedziła ceremonia poświęcenia Sztandaru Technikum w kościele Św. Michała Archanioła, którego budowę zainicjował i ufundował Patron Szkoły.
Czytaj więcej: 12 marca 2025 - Książę Stanisław Poniatowski...
Wczoraj, 7 marca 2025, odbyła się uroczysta Gala wręczenia dyplomów dla najlepszych szkół w Warszawie oraz z terenu całego Mazowsza pt. "Reflektor na Mazowsze", organizowana przez Perspektywy. Nasze Technikum reprezentowały Pani Dyrektor Beata Janas i Pani Kierownik Szkolenia Praktycznego Natasza Bętkowska - Lechoszest oraz uczniowie klasy IVc.
Czytaj więcej: Technikum w ZS2 wśród najlepszych na Mazowszu -...
6 marca klasa turystyczna 3b pod opieką p. Konrada Tarnopolskiego, nauczyciela, a jednocześnie przewodnika miejskiego i muzealnego, podjęły się badania polsko-żydowskiej przeszłości Warszawy. Zwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dowiedzieliśmy się, na przykład, czym jest dla Żydów Tora, poznaliśmy także niektóre hebrajskie słowa. Badając żydowską historię Warszawy, wspomnieliśmy tragiczny los getta w czasie II wojny światowej - zobaczyliśmy m.in. Umschlagplatz, byliśmy przy bunkrze na Miłej 18.
Czytaj więcej: Żydowska przeszłość Warszawy - zwiedzamy Muzeum...
3 marca 2025 uczniowie 2b z Panem Konradem Tarnopolskim zwiedzali cmentarz żydowski. Wycieczka odbyła się w ramach dwóch ostatnich lekcji zawodowych turystycznych. Uczniowie poznali historię mieszkańców Nowego Dworu, pochodzenia żydowskiego.
Wycieczka przebiegła zgodnie z planem. Grupa była bardzo zadowolona z kolejnej ciekawej lekcji w terenie.
Czytaj więcej: Poznajemy nowodworski cmentarz żydowski - lekcja...