27 lutego 2015 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej historyczno-wojskowej lekcji zorganizowanej przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowany przez: płk. rez. Alfreda Kabatę - prezesa ZG, płk. rez. Dariusza Zielonkę - wiceprezesa ZG, por. w st. spocz. Janusza Zbigniewa Zajączkowskiego, st. chor. sztab. w st. spocz. Bolesława Morawskiego, dowódcę drużyny Regionalnego Oddziału Obrony Terytorialnej Piotra Romaniuka. Ponadto w spotkaniu z młodzieżą uczestniczyli kpt. Krzysztof Dziurdzia z WKU Warszawa - Ochota oraz przedstawiciele 2.Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego - Patrolu Rozminowania nr 19 pod dowództwem st. chor. sztab. Andrzeja Kucharskiego. Gościem specjalnym był p. Roman Kaczorowski, znawca nowodworskich dziejów.
W „wojskowej” części spotkania uczniowie poznali kwestie związane ze służbą przygotowawczą, Narodowymi Siłami Rezerwowymi i służbą zawodową, rolą WKU. Dowiedzieli się, jak ważne są szkolenia w zakresie umiejętności udzielania pomocy lokalnej społeczności w razie zagrożeń zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu militarnego i wojny. Tę „wojskową” część lekcji zakończyła krótka prezentacja specyfiki pracy saperów oraz pokaz sprzętu, jakim posługują się żołnierze patrolu rozminowania. Uczniowie dowiedzieli się o sile rażenia niektórych przedmiotów wybuchowych, a także poznali podstawowe zasady postępowania w przypadku zetknięcia się z niebezpiecznymi przedmiotami. II część spotkania poświęcona była prezentacji lokalnej historii. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat Twierdzy Modlin, ze szczególnym uwzględnieniem historii budowy tego unikatowego obiektu architektury wojskowej i jego roli w przeszłości. Lekcję historii wzbogaciły niezwykle barwnie przywołane przez p.Romana Kaczorowskiego wspomnienia, nawiązujące do dramatycznych zdarzeń, jakie rozgrywały się w Nowym Dworze i okolicach w czasie II wojny. Zobacz również: http://www.nowydwormaz.pl/redir,index?wiecej=7264&wiecej_news=1
Spotkanie historyczno-wojskowe jest jednym z przykładów realizacji zadań wynikających z postanowień Porozumienia o współpracy między Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i Zespołem Szkół nr2 w Nowym Dworze Mazowieckim, zawartym w dniu 11 grudnia 2013. (Tekst porozumienia) W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie ZS2 wzięli udział w konkursie organizowanym przez ZOR RP „Powstanie Warszawskie w świadomości młodego pokolenia Polaków”, zdobywając główne nagrody w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Laureaci zaprezentowali swoje prace podczas uroczystego apelu „Wrześniowe rocznice”, z udziałem przedstawicieli ZOR-u. 19 marca 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego z okazji imienin Marszałka, zorganizowanej przez ZOR RP, nawiązującej do przedwojennych obchodów tego wojskowego święta. Relacja: http://www.nowydwormaz.pl/redir,index?wiecej=7347&wiecej_news=1 http://www.zorrp.org/uroczystosci/401-reaktywowano-obchody-imienin-marszalka-pilsudskiego-w-nowym-dworze-mazowieckim Od 2009r. ZS2 realizuje projekt edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” w ramach ogólnopolskiej akcji pod patronatem Prezydenta RP. Przy współpracy z władzami Nowego Dworu Maz. i ZOR RP uczniowie naszej szkoły posadzili 6 Dębów Pamięci imiennie dedykowanych oficerom katyńskim, których losy związane były z Batalionem Elektrotechnicznym w Nowym Dworze; 19 kwietnia 2015 posadzą kolejny. Uczniowie pozytywnie ocenili lekcję historyczno-wojskową, atrakcyjnie łączącą teorię z praktyką.