Wrześniowe rocznice 2024

Wieloletnia tradycja naszej szkoły powoduje, iż w ostatnich dniach września spotykamy się, by upamiętnić wrześniowe rocznice 1, 17, 29 września 1939 r. Tegoroczny apel historyczny był nieco inny niż dotychczasowe. Po powitaniu zebranych przez Panią Dyrektor Beatę Janas i krótkim wprowadzeniu zaproszeni goście: ppłk w st. spocz. Jerzy Białoskórski – sekretarz ZG ZOR RP i Henryk Ruszczyk – wiceprezes Okręgu Mazowieckiego,członek ZG ZOR RP , nauczyciele i uczniowie zobaczyli oryginalny niemiecki film propagandowy z 1939 r., pokazujący kapitulację Twierdzy Modlin.

Przypomniane zostało także jeszcze jedno, niezwykłe wydarzenie – przemarsz przez Nowy Dwór oddziału Doliniaków. Zgrupowanie Stołpeckie Armii Krajowej przemieszczało się latem 1944 r. ze wschodu na zachód okupowanej Polski. Partyzanci zmierzali do Puszczy Kampinoskiej. Przez Nowy Dwór, należący wówczas do III Rzeszy, przeszli ... w polskim umundurowaniu i z bronią w ręku. Przypomnienie tego faktu było także zaproszeniem na uroczystość odsłonięcia pomnika, który upamiętnił to wydarzenie. Na zakończenie historycznej lekcji zabrał głos ppłk w st. spocz. Jerzy Białoskórski, przypominając, że Związek od wielu lat ściśle współpracuje ze szkołą, m.in. przy realizacji projektu „Katyń... ocalić od zapomnienia”, w ramach którego sadzone są „Katyńskie Dęby Pamięci”. Dodał, że uczniowie ZS nr 2 z powodzeniem biorą udział w ogólnopolskich konkursach historycznych oraz uczestniczą w uroczystościach patriotycznych i lekcjach historyczno-wojskowych organizowanych przez ZOR RP.
Wrześniowy apel symbolicznie zapoczątkował kolejną edycję akcji "Katyń... ocalić od zapomnienia". W bieżącym roku szkolnym będziemy poszukiwać informacji o por. rez. sap. Zbigniewie Kiersnowskim.
Tekst M.Możdżyńska, zdjęcia O.Pyrzeński

Lekcję lokalnej historii dla klas I poprowadziła Pani Maria Możdżyńska, nauczycielka historii, przewodniczka, popularyzatorka wiedzy o nowodworskim dziedzictwie.