22 września 2017r uczniowie kl. III c technikum, korzystając z bezpłatnej komunikacji Kolejami Mazowieckimi i miejskiej - w stolicy , wybrali się na wycieczkę do Warszawy. 22 września to Europejski Dzień bez Samochodu, kończący Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Na świecie jest obchodzony od 2000r, w Polsce – od 2004r.
Ta światowa akcja ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. 22 września każdego roku zachęca się do korzystania z komunikacji miejskiej i rowerów.
Lekarze i eksperci ds. kultury fizycznej wskazują zaś na duże korzyści wynikające z pieszych wycieczek. Wg nich minuta spaceru dziennie wydłuża życie człowieka o 1,5-2 minuty, 30 minut- zmniejsza objawy depresji o 36 %, 45 minut – zmniejsza ryzyko przeziębienia o 50 %.
Idee zrównoważonego rozwoju, w tym Światowego/Europejskiego Dnia bez Samochodu, swój rodowód wywodzą ze znanej opinii Klubu Rzymskiego , którego słowa stanowią także motto wizji naszej szkoły. Zgodnie z tą opinią, w celu zapewnienia dalszej egzystencji życia na Ziemi i możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb wszystkich ludzi i przyszłych pokoleń, należy zadbać o zrównoważony rozwój wszelkich dziedzin życia i ludzkiej działalności. Dlatego też uczniowie IIIc technikum, okazując szacunek do przyrody i historii Polski ( a wrzesień obfituje w ważne daty historyczne),wybrali się pociągiem do Warszawy do Muzeum Wojska Polskiego i Fotoplastikonu.
Muzeum Wojska Polskiego
Tu uczniowie obejrzeli zbiory poświęcone historii wojskowości i historii Polski. Znacznym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się średniowieczne zbroje turniejowe, rajtarskie i husarskie, zdobione orlimi piórami i lamparcimi skórami, oraz hełmy ,w tym szyszak woja Mieszka I, a także broń sieczna: rapiery, szpady, szable, pałasze, sztylety. Trzecioklasiści podziwiali siodła wielkich Polaków: hetmana S. Czarnieckiego czy króla S. Leszczyńskiego i całe oporządzenia jeździeckie w tym paradne. Podziwiali paradny „strój” ,bogato zdobiony kamieniami szlachetnymi i złotem, uczestnika uroczystego wjazdu poselstwa kanclerza Ossolińskiego do Rzymu w 1633r. Ponoć ówczesna delegacja państwa polskiego mocna zapisała się w pamięci Rzymian, gdyż posłowie rozrzucali złote monety, a konie gubiły złote podkowy. Bogata kolekcja chorągwi i sztandarów, które zawsze otaczane były uwagą i czcią oraz odgrywały różne znaczenie w polskiej historii, także zaciekawiła uczniów. Młodzież porównywała mundury z czasów Księstwa Warszawskiego, Królestwa Kongresowego, okresu powstań, I i II wojny światowej czy zespoły oporządzenia żołnierskiego. Dyskusje wywiązywały się przy broni palnej z różnych okresów. Niektórzy w wielkim skupieniu obejrzeli 11- minutowy film o I wojnie światowej. W ciszy i skupieniu poznawali eksponaty z czasów Powstania Warszawskiego. Zatrzymywali się przy licznych obrazach, grafikach, fotografiach i rzeźbach. Mimo niesprzyjającej aury obejrzeli liczny ciężki sprzęt wojskowy, znajdujący się w parku przy budynku muzeum. Przy samolocie Mi-24 wywiązała się dyskusja na temat jego wykorzystania; w Internecie młodzież przeczytała, że ten typ samolotu wystąpił na planie filmu o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda.
Fotoplastikon
Po opuszczeniu muzeum udaliśmy się na Aleje Jerozolimskie 51, gdzie w dawnej kamienicy Hoserów znajduje się najstarszy w Europie czynny - Fotoplastikon.(Trasę – Dworzec Centralny- Muzeum Wojska Polskiego – Fotoplastikon uczniowie pokonali pieszo zgodnie z intencją akcji Europejski Dzień bez Samochodu.). Od początku powstania Fotoplastikonu, datowanego na pierwsze lata XX w., stanowił on magiczne miejsce Warszawy, służył do oglądania trójwymiarowych zdjęć w czasach, gdy nikt jeszcze nie miał pojęcia o grafice komputerowej. Podczas II wojny światowej dawał chwile wytchnienia warszawiakom i był punktem kontaktów konspiracyjnych. We współczesnych czasach zrealizowano w Fotoplastikonie i jego otoczeniu niektóre sceny w takich filmach, jak: „Warszawa”, „ Czas honoru”, „Polskie drogi” . Służy także edukacji : odbywają się w nim lekcje muzealne, warsztaty, projekty animacyjne. Od 2008 r objęty jest opieką Muzeum Powstania Warszawskiego .
Wizyta w Fotoplastikonie wywarła wielkie wrażenie na uczniach, chociaż na początku nie mieli ochoty na odwiedzenie tego unikatowego miejsca w Warszawie. Obejrzeli trójwymiarowe zdjęcia stolicy z lat 50- 65. Głośno i radośnie komentowali fotografie, które rozpoznawali, nie patrząc na podpisy. Podczas jazdy autobusem 518 spod Dworca Centralnego do Galerii Północnej znowu z wielką euforią przekazywali sobie informacje o mijanych obiektach, wcześniej oglądanych w Fotoplastikonie. Bezbłędnie rozpoznali: Pałac Kultury i Nauki, Hotel Bristol, Pomnik Nieznanego Żołnierza, Plac Krasińskich.
Po dużej dawce emocji uczniowie zregenerowali swoje siły w Galerii Północnej, która łączy bogatą ofertę handlową, gastronomiczną z usługami i relaksem. Ciekawie wygląda ogród na dachu, gdzie po skonsumowaniu swoich niezdrowych, ale smacznych „ fast- foodów”, młodzież chętnie odpoczęła i podzieliła się swoimi wrażeniami z wycieczki.
Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do naszego miasta, planując kolejne wycieczki .
Tekst i zdjęcia p.M.Trębacz