Informatycy w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, czyli dlaczego ktoś może wiedzieć o nas za dużo
Informatycy w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, czyli dlaczego ktoś może wiedzieć o nas za dużo
1 lutego 2017r. uczniowie klas informatycznych naszego Technikum byli w Polsko- Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Wycieczkę na wyższą uczelnię zorganizował nauczyciel przedmiotów informatycznych – p. J. Piwnik. Młodzież uczestniczyła w pokazowym wykładzie pt. „ Caught in web”, prowadzonym przez studenta III roku informatyki, oraz wzięła udział w warsztatach z zakresu wirtualnej rzeczywistości.
Wykład prowadzony w interesujący i obrazowy sposób, pełen ciekawych wiadomości nawiązujących do współczesnej rzeczywistości, dostarczył uczniom wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w sieci Uczniowie dowiedzieli się, czym są metadane, czyli dane o danych, oraz w jaki sposób analiza na podstawie jakichś danych pozwala na wyciąganie trafnych wniosków o nas, czyli dlaczego ktoś może wiedzieć o nas za dużo. Młodzi ludzie poznali metody wykradania/wyłudzania naszych danych i sposoby przezornego zachowania, by nasze dane chronić, np. przez szyfrowanie. Prowadzący wykład podkreślił, że w sieci, wbrew pozorom, nie jesteśmy anonimowi. Opowiedział o sieci cebulowej, wspomniał też o kryptowalucie BitCoin. Przedstawił metody ataków na sieci komputerowe i poparł je przykładami niedawnych głośnych hackerskich działań. Zapoznał uczniów ze sposobami rozpoznawania szkodliwego, złośliwego oprogramowania, którym może być zainfekowany nasz komputer. Uzmysłowił młodzieży, że w cyberprzestrzeni często stosowane są metody z zakresu psychologii i socjotechniki, zatem świat cybernetyczny ma różne nieograniczone możliwości i może być bardzo niebezpieczny.
Uczniowie nie tylko słuchali ekscytującego i ekspresyjnego wykładu, ale mieli okazję wykazać się swoją wiedzą z dziedziny informatyki. Najbardziej aktywni otrzymali nagrody: koszulki i kubki z logo uczelni.