Ci, co zginą, będą siewcami, którzy samych siebie rzucą w ziemię, jako ziarno przyszłych plonów. Bo nic nie zginie. Z dziś zwyciężonych dla jutrzejszych zwycięzców powstają oręże i tarcze. (E.Orzeszkowa, "Gloria victis")
Już po raz ósmy spotkaliśmy się na skwerze imienia księcia Stanisława Poniatowskiego, by uczcić pamięć oficerów katyńskich.
Upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej to główny cel projektu edukacyjnego "Katyń… ocalić od zapomnienia", realizowanego od roku 2009 przez Zespół Szkół nr 2 przy ulicy Długiej . W ramach ogólnopolskiej akcji pod honorowym patronatem Prezydenta RP, zapoczątkowanej w 2007 roku przez Stowarzyszenie Parafiada, młodzież sadzi w parkach i na skwerach imiennie dedykowane Dęby Pamięci.
Uczestnicy Projektu prowadzą pracę badawczą, zbierają informacje na temat osób pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje, pozyskują relacje tych, którzy pamiętają bolesną przeszłość. Zobowiązują się do opieki nad Dębem oraz upamiętnienia na terenie szkoły oficera – ofiary zbrodni. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Do dziś w Polsce i w wielu innych krajach świata posadzono 4566 Dębów Pamięci. Jesteśmy dumni, że wśród nich są Dęby Pamięci, sadzone z inicjatywy uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 2. W ramach projektu edukacyjnego "Katyń ...ocalić od zapomnienia" uhonorowano już w ten sposób siedmiu katyńskich oficerów, których losy związane były z Batalionem Elektrotechnicznym w Nowym Dworze: majora Aleksandra Ciechanowskiego, kapitana Zbigniewa Tomasiniego, majora Piotra Dybaczewskiego, majora Kazimierza Grünera, majora Romana Jędraszkę, kapitana rezerwy saperów Stanisława Gołębiowskiego, kapitana intendentury Jana Wnęka .
Ósmy Dąb Pamięci - poświęcony kapitanowi Eugeniuszowi Sidorowiczowi - zaczął swoje nowe życie, zapuszczając korzenie na nowodworskim skwerze. Mamy nadzieję, że stanie się nie tylko znakiem pamięci o katyńskich oficerach, ale - podobnie jak pozostałe - będzie stanowił piękny symbol łączący we wspólnej powinności uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 - inicjatorów akcji sadzenia Dębów Pamięci w Nowym Dworze. Jesteśmy dumni, że poprzez udział w projekcie "Katyń ...ocalić od zapomnienia" możemy kształtować nowodworską tradycję patriotyczną, nad którą patronat sprawują : Władze Samorządowe Miasta Nowy Dwór Mazowiecki , Dowództwo 2. Mazowieckiego Pułku Saperów i Związek Oficerów Rezerwy RP. Cieszymy się, że oprócz zaproszonych gości z roku na rok w uroczystościach katyńskich w mieście bierze udział coraz więcej nowodworzan. W ten sposób wspólnie ocalamy pamięć o tragicznie zmarłych oficerach z Batalionu Elektrotechnicznego.
Wielki Polak Jan Paweł II powiedział, że "pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość". Dziś, my, sadząc katyńskie Dęby Pamięci, dajemy tego świadectwo . Wspomniane na wstępie "ziarno przyszłych plonów" znajduje symboliczny wyraz w naszych postawach - patriotycznej i obywatelskiej, a także w refleksji nad złożoną historią..
[ Z wystąpienia dyrektor Ewy Malasiewicz ] Biogram kapitana Eugeniusza Sidorowicza
Inne relacje :
http://www.zorrp.org/uroczystosci/569-obchody-76-rocznicy-zbrodni-katynskiej
https://www.nowydwormaz.pl/redir,index?wiecej=9468&wiecej_news=1
http://www.muzeumkatynskie.pl/pl/60099/1189/aktualnosci.html
http://2mpsap.wp.mil.pl/pl/8_754.html
http://kppnowydwor.policja.waw.pl/portal/pnd/212/64663/Katyn_Ocalic_od_zapomnienia.html
http://ciechanow.wku.wp.mil.pl/pl/6511_28057.html
http://warszawasrodmiescie.wku.wp.mil.pl/pl/751.html
http://ordynariat.wp.mil.pl/pl/690_21089.html