13 listopada w hali NOSiR-u odbyło się trzecie polsko-izraelskie spotkanie młodzieży. Tym razem do Nowego Dworu przybyła grupa około 100 uczniów i nauczycieli z Liceum Darca Menachem Begin w Gederze w Izraelu; to druga delegacja z tej szkoły (pierwsza - w 2012 roku). Młodzi Izraelczycy przyjechali odwiedzić ojczyznę swoich przodków, a także poznać współczesną Polskę. Pobyt w Nowym Dworze był jednym z punktów programu wizyty w naszym kraju . W tej niecodziennej lekcji międzykulturowego dialogu wzięli również udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Nowego Dworu ( PG1, PG2, PG3, PG4, ZSZ nr 1, klasa 2e z LO im. Wojska Polskiego, ZS nr2), nauczyciele języka angielskiego oraz zaproszeni goście. Po raz pierwszy w polsko-izraelskim spotkaniu młodzieży uczestniczyła delegacja z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku z p. dyrektor B.Leszczyńską. Miłą niespodzianką dla młodych Izraelczyków było pojawienie się w hali NOSiR-u pań dyrektorek z Liceum w Gederze, które przyleciały specjalnie na to spotkanie.
Inicjatorem trzeciej już wizyty młodzieży z Izraela był p. Tsvika Placiński, którego przodkowie mieszkali w Nowym Dworze od II połowy XVIII wieku do początku II wojny; tu urodził się jego ojciec; tu - na miejscowym kirkucie - spoczywa wielu jego krewnych.
W imieniu młodzieży ze szkół nowodworskich gości z Gedery powitał Adam Balcerzak, absolwent Zespołu Szkół nr 2, który w 2014 roku miał przyjemność prowadzić drugie spotkanie młodzieży. Nieocenioną pomocą w tłumaczeniu wystąpień, po raz kolejny, służyła p. Karolina Petrykowska, anglistka z Zespołu Szkół nr 2. Adam przypomniał, że pierwsze spotkanie młodzieży odbyło się w listopadzie 2012 roku ( właśnie w hali NOSiR-u) , kolejne we wrześniu 2014 ( w Publicznym Gimnazjum nr 1). W ocenie uczestników : władz Nowego Dworu, organizatorów, a przede wszystkim uczniów i nauczycieli były to niezwykłe ważne i potrzebne spotkania, znakomicie służące nawiązywaniu międzykulturowego dialogu. Adam wyraził nadzieję, że teraz też tak się stanie, po czym zaprosił wszystkich do obejrzenia krótkich relacji filmowo-fotograficznych, przywołujących niesamowitą atmosferę tamtych chwil. Izraelczycy reagowali spontanicznie, nie kryli radości, widząc na ekranie swoich kolegów z Gedery, z których większość odbywa służbę w armii. Uczniowie z Gedery zaprezentowali krótki film o Izraelu - kolebce kultury, kraju atrakcji turystycznych, a także przedstawili swoje miasto i szkołę. P.Tsvika Placiński, opowiedział o związkach rodzinnych z naszym miastem. Wrażenie wywoływało zestawienie przedwojennych i współczesnych zdjęć krewnych zrobionych w dzisiejszym parku Wybickiego. P.Placiński przeczytał też fragment książki Pniny Grynszpan, z domu Papier, "Nasze dni były nocami". Wspomnienia tej żydowskiej działaczki ruchu oporu w getcie warszawskim, ur. 1923 w Nowym Dworze Mazowieckim, również przywołały przedwojenne oblicze naszego miasta, szczególnie piękny opis rzek: Wisły i Narwi.
Po oficjalnej części w sali konferencyjnej NOSiR-u uczniowie spotkali się w hali głównej. Na początku Izraelczycy zaprezentowali swoje wokalno-muzyczne talenty, wykonując kilka utworów. Następnie reprezentacje Gedery i Nowego Dworu (ZS2) rozegrały krótki mecz siatkówki, przy gorącym dopingu widowni. Z kolei żywiołowe rytmy izraelskiej muzyki niemal każdego poderwały do tańca. Dopiero znana wszystkim refleksyjna ballada Leonarda Cohena " Hallelujah", w wykonaniu zespołu muzycznego z ZS2, wyciszyła trochę emocje. Uczniowie i nauczyciele, kołysząc się w rytm muzyki, wspólnie zaśpiewali pieśń po polsku i angielsku. Tradycyjnie - szefowa delegacji izraelskiej, p.Shosh, po krótkim wystąpieniu przekazała organizatorom spotkania pamiątkowe zdjęcie uczniów i nauczycieli z Gedery. Z kolei p. Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu, po angielsku skierował słowa do młodzieży z obu miast, szczególnie zaś do Izraelczyków, radosnych młodych ludzi, którzy odwiedzili nasze miasto. Niewątpliwie bardzo oczekiwanym momentem polsko-izraelskich spotkań młodzieży są rozmowy przy herbacie i ciasteczkach. Tak stało się i tym razem. Uczniowie niezwykle szybko nawiązali, ciekawe zapewne, kontakty, a porozumiewanie się po angielsku stanowiło tylko dodatkową atrakcję. Niestety, niezwykle miłe spotkanie nie trwało tak długo, jak by pewnie wszyscy chcieli.
O godz. 13.30 na nowodworskim cmentarzu żydowskim rozpoczęła się tradycyjna uroczystość, upamiętniająca nowodworskich Żydów, w której uczestniczyli m.in. p.Roman Kaczorowski – honorowy obywatel Nowego Dworu – oraz przedstawiciele ZOR RP: płk rez. A.Kabata i płk rez. D.Zielonka. Pan Placiński zapoznał zebranych z historią swojej rodziny. Ze wzruszeniem wskazał na jedną z ocalałych macew, upamiętniającą krewnego. Młodzież z Gedery i Nowego Dworu wykonała kilka refleksyjnych piosenek. Tradycyjnie odmówiono modlitwę za zmarłych, a następnie odśpiewano hymny narodowe. Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed obeliskiem poświęconym nowodworskim Żydom.
Trzeci już pobyt Izraelczyków w Nowym Dworze po raz kolejny stał się wspaniałą okazją do nawiązania międzykulturowego dialogu.
Inne relacje:
http://www.zorrp.org/uroczystosci/493-mlodziez-z-izraela-goscila-w-nowym-dworze-mazowieckim
http://www.nowodworska.pl/art,4974,mlodziez_z_izraela_odwiedzila_miasto.html