Wspomnienie o Panu R.Kaczorowskim

27 kwietnia, nowodworzanie pożegnali Honorowego Obywatela Miasta Nowy Dwór Mazowiecki -  Pana Romana Kaczorowskiego. W sierpniu skończyłby 100 lat.
W historii naszej szkoły Pan Roman Kaczorowski odegrał szczególną rolę. Dzięki współpracy ze Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, którego był Honorowym Członkiem, mogliśmy gościć Pana Romana na corocznych apelach pod hasłem "Wrześniowe Rocznice" , a także na lekcjach historycznych, w czasie których Pan Kaczorowski opowiadał o nowodworskich dziejach, a także dzielił się wspomnieniami ze swojego życia, zwłaszcza tymi z czasów II wojny światowej.

Były to szczególne spotkania z przeszłością Z punktu widzenia uczniów i nauczycieli opowieści Pana Romana - świadka historii - były niesamowicie sugestywne, barwne, prawdziwe; dramatyczne, ale i czasami dowcipne. Słuchało się tych relacji o  Nowym Dworze czy Modlinie Twierdzy z zapartym tchem. Najlepszym wyrazem uznania dla osoby Pana Kaczorowskiego  były nie tylko opinie uczniów, ale i ich częste prośby o zdjęcia z tak wspaniałym świadkiem historii. Z pewnością wielu absolwentów naszej szkoły pamięta do dziś te spotkania. Równie niezwykłe było to, że sam bohater tych szczególnych lekcji, Pan Roman, bardzo lubił bywać w naszej szkole. Lubił młodzież, świetnie się z nią porozumiewał. Po każdym spotkaniu dopytywał się, kiedy zorganizujemy kolejne, dla innych uczniów. Niesamowita była ta radość z kontaktów z młodymi ludźmi.
Obecni uczniowie naszej szkoły mogą poznać pana Romana Kaczorowskiego niestety już tylko ze zdjęć, wspomnień. Dla tych, którzy mieli to szczęście, że go znali, zawsze pozostanie niezwykłą osobowością, wspaniałym świadkiem historii.

Więcej w zakładce Projekt "Katyń..."

• DSC00170
  • DSC_0121a