Od 2009 roku lokalna społeczność Nowego Dworu Maz. spotyka się w kwietniu, by oddać hołd bohaterom katyńskim, których losy związane były z naszym miastem. W ramach edukacyjnego projektu "Katyń... ocalić od zapomnienia " uczniowie Zespołu Szkół nr 2 zasadzili 13 Dębów Pamięci - imiennie dedykowanych oficerom, w większości związanym z nowodworskim Batalionem Elektrotechnicznym.
Dzięki temu skwer imienia księcia Stanisława Poniatowskiego stał się nie tylko przestrzenią rekreacji dla mieszkańców, ale również niepowtarzalnym miejscem pamięci i budowania narodowej tożsamości. Zatrzymując się z zadumie przed Dębami Pamięci, czytając biogramy na tabliczkach, nowodworzanie od kilkunastu już lat uczestniczą w żywej lekcji historii. Tu mogą dać wyraz swoim patriotycznym postawom, przekazując piękne dziedzictwo dzieciom i wnukom.
Poprzez udział w ogólnopolskim projekcie Zespół Szkół nr 2 kształtuje nowodworską tradycję patriotyczną. Podobnie Władze Samorządowe Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Dowództwo 2. Mazowieckiego Pułku Saperów i Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej - sprawujące patronat nad akcją.
*
16 kwietnia Dębem Pamięci uczciliśmy porucznika rezerwy saperów Jerzego Stanisława Bugajskiego, inżyniera elektrotechnika, oficera Batalionu Elektrotechnicznego w Nowym Dworze (Zobacz biogram ). Skwer, na którym został zasadzony 14. dąb, jest szczególny w historii miasta - ocalał z pożogi wojennej w zasadzie w niezmienionej formie. Uhonorowani oficerowie katyńscy z pewnością nie raz widzieli to miejsce takie samo, jak dziś na nie patrzą mieszkańcy Nowego Dworu.
*
Znana sentencja mówi, że człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim. Z całą pewnością dzięki ogólnopolskiej akcji "Katyń ...ocalić od zapomnienia", pięknej idei sadzenia Dębów katyńskich pod patronatem Prezydenta RP, ocalamy pamięć o bohaterach niezwykle złożonej i tragicznej historii, by symbolicznie uczyli nas rozumienia patriotyzmu czasów wojny i patriotyzmu czasów pokoju. By przypominali, jak ważna powinna być dla każdego z nas refleksja: skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy.
Te ostatnie myśli wybrzmiewają szczególnie również dlatego, że od ponad roku jesteśmy świadkami bohaterstwa i determinacji narodu ukraińskiego w walce o niepodległość ojczyzny. Losy uhonorowanych przez nas oficerów katyńskich z pewnością wyrażają odwieczne pragnienie człowieka, by żyć w wolnym kraju, niezależnie od czasów czy miejsc. Dęby Pamięci stają się więc Dębami refleksji - nie tylko o przeszłości, ale i teraźniejszości - są obecne w naszej świadomości, podobnie jak ci, którzy co roku uczestniczyli w tych wyjątkowych nowodworskich spotkaniach, a których nie ma już z nami...
Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim... Dlatego
My będziemy sadzić dęby,
żeby świat pamiętał stale
o tej zbrodni niepojętej
i o wiekopomnej chwale.
My będziemy sadzić dęby...
Ważną i piękną częścią nowodworskich uroczystości jest Msza w intencji oficerów katyńskich , a także okolicznościowy program artystyczny, przygotowywany co roku przez młodzież Zespołu Szkół nr 2 pod opieką p. Renaty Jastrzębskiej i p.Marii Możdżyńskiej.
Fot. p.M.Możdżyńska, K.Kosiewicz, ZOR RP