W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku,. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 14 listopada 2007 r. ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej to główny cel projektu edukacyjnego Katyń... ocalić od zapomnienia, realizowanego od roku 2009 przez Zespół Szkół nr 2 http://www.zs2.nowydwormaz.pl/projekt-katyn-ocalic-od-zapomnienia .W ramach ogólnopolskiej akcji pod honorowym patronatem Prezydenta RP, zapoczątkowanej w 2007 roku przez Stowarzyszenie Parafiada, młodzież sadzi w parkach i na skwerach imiennie dedykowane Dęby Pamięci. Uczestnicy Projektu zobowiązują się do opieki nad Dębem oraz upamiętnienia na terenie szkoły oficera – ofiary zbrodni. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Do dziś posadzono około 5 tysięcy Katyńskich Dębów Pamięci w wielu krajach Europy i w USA.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 uhonorowali już w ten sposób 11 oficerów katyńskich, których losy związane były z Batalionem Elektrotechnicznym w Nowym Dworze. Swoje Dęby Pamięci mają już : major Aleksander Ciechanowski, kapitan Zbigniew Tomasini, major Piotr Dybaczewski, major Kazimierz Grüner, major Roman Jędraszko, kapitan rezerwy saperów Stanisław Gołębiowski, kapitan intendentury Jan Wnęk, kapitan Eugeniusz Sidorowicz, major Aleksander Gawina, kapitan Jerzy Władysławy Oster i porucznik saperów Mieczysławowi Zagórski.
Na dzień 19 kwietnia 2020 była zaplanowana uroczystość posadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania porucznika rezerwy saperów Edmunda Czaplickiego, kolejnego oficera związanego zawodowo z Batalionem Elektrotechnicznym, zamordowanego przez NKWD. W związku z sytuacją pandemii uroczystość odbędzie się w późniejszym terminie. Poniżej krótka nota biograficzna oficera :
Porucznik rezerwy saperów Edmund Czaplicki - wioślarz i hokeista na lodzie, mistrz Polski i medalista Mistrzostw Europy w ósemkach, reprezentant Polski na igrzyskach olimpijskich w Sankt Moritz, oficer Batalionu Elektrotechnicznego w Nowym Dworze, urodzony 28.10.1904 w Warszawie, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Charkowie w roku 1940.
Patronat honorowy nad nowodworską akcją sprawują: Władze Samorządowe Miasta Nowy Dwór Mazowiecki , Dowództwo 2.Mazowieckiego Pułku Saperów i Związek Oficerów Rezerwy RP.
Więcej o Projekcie "Katyń ...ocalić od zapomnienia" - Idea Projektu, biogramy Oficerów Katyńskich , relacje z uroczystości
http://www.zs2.nowydwormaz.pl/projekt-katyn-ocalic-od-zapomnienia