Lekcja wiedzy o kulturze : historia nowodworskiej społeczności żydowskiej przed II wojną
Lekcja wiedzy o kulturze : historia nowodworskiej społeczności żydowskiej przed II wojną
Lekcje historyczne mają w naszej szkole długą tradycję; wpisują się w koncepcję pracy. Co roku uczniowie klas I Zespołu poznają wielokulturową przeszłość Nowego Dworu. W tym celu odbywają wycieczki po mieście z p.Marią Możdżyńską (historykiem z wykształcenia i propagatorką lokalnych dziejów), a także przygotowują prezentacje tematyczne na lekcjach historii i wiedzy o kulturze.
Współpracując ze Związkiem Oficerów Rezerwy RP, szkoła organizuje lekcje historyczne, przybliżające wiedzę o lokalnej przeszłości, młodzież sadzi Dęby Pamięci poświecone oficerom katyńskim, bierze udział w uroczystościach patriotycznych.
Zespół Szkół nr 2 jest organizatorem Konkursu na esej o tolerancji i dialogu, nad którym patronat honorowy sprawują: Nowy Dwór Jewish Memorial i Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. Od kilku lat potomkowie nowodworskich Żydów podczas podniosłych uroczystości honorują pamięć przodków na miejscowym cmentarzu żydowskim. Przedstawiciele Nowy Dwór Jewish Memorial spotykają się z uczniami, by w obrazowy sposób przekazywać wspomnienia o przeszłości miasta, zwłaszcza jego żydowskiej historii.
12 listopada 2015r. odbyła się lekcja historyczno-kulturowa, po raz drugi z udziałem p. Tsviki Placińskiego, potomka nowodworskich Żydów. W spotkaniu uczestniczyli również: honorowy obywatel Nowego Dworu p.Roman Kaczorowski z małżonką oraz płk rez. p.Dariusz Zielonka, reprezentujący ZOR RP. Uczniowie klas I technikum, poznając losy jednej z rodzin żydowskich, zamieszkujących w Nowym Dworze do wybuchu II wojny, po raz kolejny mieli okazję zrozumieć wielokulturową przeszłość naszego miasta. W swojej prezentacji p.Placiński odniósł się nie tylko faktów. Podkreślił, jak ważne jest ocalanie pamięci o tych, którzy niegdyś współtworzyli nowodworską społeczność. Może temu służyć zarówno propagowanie wiedzy o świecie, którego już nie ma, jak również kontakty młodych ludzi z różnych krajów. P.Placiński przypomniał jedno z takich przedsięwzięć - spotkania młodzieży ze szkół nowodworskich z uczniami liceum w Gederze w Izraelu. Pierwsze odbyło się w listopadzie 2012 roku, kolejne we wrześniu 2014, a trzecie - 13 listopada 2015. [Relacja z lekcji historyczno-kulturowej w dniu 7 czerwca 2014: http://www.zs2.nowydwormaz.pl/esej-o-tolerancji/75-jeszcze-jedno-spojrzenie-na-historie-nowego-dworu ]
Tego samego dnia w Serocku odbyła się podobna lekcja historyczno-kulturowa. Przedmiotem wspomnień p.Placińskiego była żydowska historia tej właśnie miejscowości, z której wywodziła się rodzina babci p.Tsviki. [ Lekcja historyczno-kulturowa w Serocku relacja oraz fotoreportaż : http://pzspserock.pl/podroz-sladami-przodkow.html ]