Za kilka dni - 13 kwietnia - przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm RP w 2007 roku. Zbrodnia Katyńska to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski. Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, zamordowano blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, nauczycieli, lekarzy, prawników – elitę naszego narodu. Przez dziesięciolecia prawda o tej zbrodni była ukrywana lub wręcz fałszowana. Pamięci jednak nie da się wymazać. Od lat w wolnej Polsce różne środowiska upamiętniają to tragiczne wydarzenie. Również lokalna społeczność naszego miasta co roku składa hołd ofiarom mordu katyńskiego.
W tym roku uroczystości katyńskie mają wyjątkowy charakter - 13 kwietnia 2025 przypada 85. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Nowodworskie obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia odbyły się 6 kwietnia. Program uroczystości od lat wyznaczają stałe punkty:
♦ Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła.
♦ Program poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2, przygotowany przez R.Jastrzębską i M.Możdżyńską.
♦ Przemarsz pod Pomnik Obrońców Ojczyzny przy ul. Warszawskiej.
♦ Zasadzenie „Dębu Pamięci” - tym razem poświęconego por. rez. sap. Zbigniewowi Stanisławowi Kiersnowskiemu.
♦ Apel pamięci i salwa honorowa.
Współorganizatorami wydarzenia są: Władze Samorządowe Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, 2. Mazowiecki Pułk Saperów i Zespół Szkół nr 2.
Tegoroczne obchody upamiętniły 16. oficera katyńskiego, którego losy związane były z Batalionem Elektrotechnicznym w Nowym Dworze. Było to podsumowanie ogólnopolskiej akcji "Katyń...ocalić od zapomnienia" pod honorowym patronatem Prezydenta RP, w której biorą udział uczniowie Technikum w Zespole Szkół nr 2. W ramach tego edukacyjnego projektu młodzież sadzi Dęby Pamięci nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na świecie. 6 kwietnia Dębem Pamięci został uhonorowany por. rez. saperów Zbigniew Stanisław Kiersnowski.
Nowodworskie uroczystości katyńskie są ważnym wydarzeniem w życiu lokalnej społeczności. Od wielu lat w obchodach uczestniczą znamienici goście reprezentujący różne instytucje, środowiska - m.in. władze samorządowe, wojsko, poczty sztandarowe, mieszkańcy. W swoich wystąpieniach goście podkreślali m.in., jak niezrozumiała i przerażająca była Zbrodnia Katyńska i jak ważne jest przypominanie o jej tragicznych Ofiarach. Udział uczniów Zespołu Szkół nr 2 w akcji "Katyń ... ocalić od zapomnienia" jest bardzo cenną formą składania hołdu tym, którzy za wierność patriotycznym ideałom zapłacili najwyższą cenę. Pani Dyrektor Beata Janas w okolicznościowym wystąpieniu z dumą i wzruszeniem podkreśliła, że katyńskie uroczystości to niezwykła lekcja historii. Nauka wrażliwości na to, co wspólne, i na to, co wymaga szczególnej dbałości - Miłość do Ojczyzny. Mądra, pogłębiona wiedzą i zaangażowaniem. (Wystąpienie p.Dyrektor)
W dowód uznania za utrwalanie pamięci historycznej oraz za działalność na rzecz upamiętniania ofiar zbrodni Katyńskiej p. Marek Krystyniak – Prezes Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, na podstawie uchwały podjętej przez Zarząd Stowarzyszenia,uhonorował okolicznościowymi „Guzikami Katyńskimi”: płk rez. Alfreda Kabatę – prezesa ZG Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, płk. Mariusza Łuszczyńskiego – dowódcę 2 Mazowieckiego Pułku Saperów, Sebastiana Sosińskiego – burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego, Beatę Janas – dyrektor oraz Beatę Kisiel – wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim, a nauczycielki szkoły: Marię Możdżyńską i Renatę Jastrzębską – medalami „Prawda i Pamięć”.
Dla delegacji naszej szkoły udział w obchodach rocznicy Zbrodni Katyńskiej był niezwykle ważny z jeszcze jednego powodu. Po raz pierwszy w wystawiliśmy poczet sztandarowy. Nowy sztandar z widniejącym wizerunkiem Księcia Stanisława Poniatowskiego i wzniosłymi hasłami: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka stał się pięknym symbolem kształtującym tożsamość uczniów Technikum w Zespole Szkół nr 2.
Zobacz relację ZOR RP :
Podziękowania :
dla uczniów występujących w programie artystycznym pod kierunkiem p. R.Jastrzębskiej i p.M.Możdżyńskiej,
dla uczniów reprezentujących szkołę w poczcie sztandarowym pod opieką p.K.Rutkowskiej i p.M.Ciesielskiego,
dla delegacji klas z nauczycielami.
Zdjęcia: W.Karczmarczyk (ZOR RP), T.Korycki ( Tygodnik Nowodworski), M.Możdżyńska